Maria
Dębińska

Agnieszka Mastalerz
Disciplinary mechanisms
Live rodent trap
Digital photography, 2016

Maria Dębińska to antropolożka, która w 2015 roku obroniła doktorat z antropologii kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim. Jej rozprawa, poświęcona polityce trans w Polsce, została wydana w 2020 roku pod tytułem “Transpłciowość w Polsce. Wytwarzanie kategorii”(Wydawnictwo IAE PAN). Od 2019 roku pracuje w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, gdzie realizuje grant badawczy “Śluzowiec jako metoda: Etnografia praktyk naukowych”, finansowany przez Narodowe Centrum Nauki. Jej badania skupiają się na społecznych praktykach przekształcania i adaptowania wiedzy naukowej.
Zaprosiłam Marię do rozmowy po lekturze książki “Zoe Polis. Budując wspólnotę ludzko-nie-ludzką”, do której napisała esej zatytułowany “W poszukiwaniu międzygatunkowych form duchowości”. Pod ogromnym wrażeniem tej publikacji zaczęłam zgłębiać biografie i zainteresowania badawcze jej autorów. Prace Marii Dębińskiej wydały mi się szczególnie intrygujące, ponieważ przekłada ona wiedzę naukową na inne dziedziny, często patrząc na nią przez pryzmat ekologii. Co więcej, Maria jest również praktyczką – empirycznie bada obszary, które ją interesują. Podobnie jest w przypadku śluzowców, które analizuje nie tylko w ramach naukowych eksperymentów, ale także włącza do swojej codziennej przestrzeni, udomawiając te fascynujące superorganizmy.

Agnieszka Mastalerz
Disciplinary mechanisms
Bird ring
Digital photography, 2016
Living organisms susceptible to injury
This conversation is filled with non-obvious considerations and answers, offering a vivid depiction of the web of dependencies and complexities in which we are entangled—both as individuals and as creators of the systems we ourselves bring into existence.
Methods of cooperation
with non-human entities
Control mechanisms
Production systems
for plants and animals
Responsibility arising
from cooperation with non-human entities
watch the video-cast
