
Urszula
Koźmińska
Jak
bardzo
chcemy
kontrolować
architekturÄ™?
Urszula KoźmiÅ„ska jest profesorem nadzwyczajnym w Aarhus School of Architecture. W swojej praktyce projektowej, badaniach i nauczaniu koncentruje siÄ™ na postekstrakcyjnych podejÅ›ciach architektonicznych, strategiach projektowania cyklu życia, adaptacyjnym i materiaÅ‚owym ponownym wykorzystaniu, naprawie, konserwacji oraz odwracalnoÅ›ci. Analizuje te zagadnienia z ekologicznÄ… Å›wiadomoÅ›ciÄ… szerszych ekosystemowych i transskalarnych powiÄ…zaÅ„ procesu projektowania. Jest wspóÅ‚autorkÄ… książek: “Designing for the Climate Emergency: A Guide for Architecture Students” (RIBA Publishing), “Building + Breaking: 8 Conversations about Spatial Justice” (Danish Architectural Press) oraz nadchodzÄ…cej “Time Matters” (Ruby Press).​​​​​​​​
​
Ula zaprosiÅ‚a mnie do Aarhus School of Architecture w Danii, oddalonej o niecaÅ‚e cztery godziny drogi od Kopenhagi, znanej z proekologicznego podejÅ›cia i zrównoważonych narracji. OdwiedziÅ‚am nowo powstaÅ‚y budynek szkoÅ‚y, przypominajÄ…cy ogromnÄ… halÄ™ warsztatowÄ… otwartÄ… na eksperymenty nie tylko koncepcyjne i projektowe, ale także materiaÅ‚owe.
​
Dzięki uprzejmości
Aarhus Architecture
School, Dania, 2024
W drugiej części naszego spotkania rozmawiaÅ‚yÅ›my o architekturze, edukacji i narracjach ekologicznych w procesach dydaktycznych i projektowych. PoruszyÅ‚yÅ›my pytania: jak opowiadać o czasie w architekturze? Czego możemy nauczyć siÄ™ z architektury przeszÅ‚oÅ›ci? Jak ksztaÅ‚cić przyszÅ‚ych architektów bez koniecznoÅ›ci budowania nowych struktur? A także, jak poprzez edukacjÄ™ przedstawić Å›wiat w inny sposób?
post-ekstrakcyjne
strategie
projekowania
budynków

Ecologies of stone
Mares
The research in Majorca
From Ula's private archive

watch the video-cast
